Основна линия
Рестото в търговските обекти след 1 януари 2026 г. трябва да е само в една валута, а плащанията може да са смесени, разясниха експерти в Стамболийски
4743
Икономика
Рестото в търговските обекти след 1 януари 2026 г. трябва да е само в една валута, а плащанията може да са смесени, разясниха експерти в СтамболийскиВръщането на ресто в търговските обекти след 1 януари 2026 г. трябва да е само в една валута, а плащанията може да са смесени по преценка на търговеца.Това каза Димитър Илиев от Комисията за защита на потребителите (КЗП) в отговор на въпрос, зададен от граждани на информационна среща в Стамболийски.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 25 Септември 2025, 13:26 ч.
Връщането на ресто в търговските обекти след 1 януари 2026 г. трябва да е само в една валута, а плащанията може да са смесени по преценка на търговеца. Това каза Димитър Илиев от Комисията за защита на потребителите (КЗП) в отговор на въпрос, зададен от граждани на информационна среща в Стамболийски. Срещата е част от Националната информационна кампания за въвеждане на еврото в България. Събитието се проведе в сградата на Народно читалище "Никола Й. Вапцаров", като в него участва и Диана Кръстева от Националната агенция за приходите (НАП). Илиев и Кръстева представиха пред гражданите основните етапи и срокове от процеса по приемане на единната европейска валута от 1 януари 2026 година. КЗП разработва сайт, в който ще бъдат оповестявани от големите търговски вериги цените на стоките в голямата потребителска кошница, посочи Илиев. По думите му целта е да се представи допълнителен механизъм за потребителите, за да могат да сравняват цените в различните търговски обекти и да вземат информирано потребителско решение. От 1 октомври тази година задълженията ще се изписват в лева и евро, но до края на тази година всички плащания ще са само в лева, каза Кръстева. Тя допълни, че стойностите в данъчните декларации се посочват във валутата, която е била официална парична единица за България за декларирания период, но след Нова година сумата ще се заплаща в евро. На въпрос има ли регионални телефони за подаване на сигнали за нередности експертите още веднъж посочиха възможностите за това. Те са чрез КЗП на телефон 0700 111 22, онлайн в сайта kzp.bg и на мобилното приложение на КЗП. В НАП също може да се подават жалби телефон 0700 18 700, по електронен път, на хартия в деловодствата на териториалните офиси на агенцията или да се изпратят по пощата.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Американските самолети ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на юни
|
|
|
Започване на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт ще разглежда Общинският съвет в Свиленград
|
|
|
Няма пострадали при катастрофата, която ограничи движението по пътя Гурково - Велико Търново
|
|
|
Процедурни правила за избор на член на Комисията за противодействие на корупцията приеха съдиите от ВКС
|
|
|
Гражданска инициатива настоява за възстановяването на четири столични минерални бани
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
4743
ЗАПАЗИ
Американските самолети ще напуснат Летище „Васил Левски“ до края на юни. Правителството е в регулярен диалог с американската страна, съобщи премиерът Румен Радев в нача ...